Версія від 21:01, 20 березня 2019, створена Торопчинова Катерина (Обговорити цю сторінку | внесок)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)

Аеродром

Аеродром 4.jpg

Аеродро́м (від аеро… і грец. δρόμος — біг, місце для бігу) — земельна або водна ділянка з повітряним простором, спорудами та устаткуванням, що забезпечують зліт, посадку, рулювання, розміщення та обслуговування літаків, вертольотів і планерів.

Складовими аеродрому є: льотне поле (льотні смуги, перони, рулювальні доріжки, місця стоянки і заправки літаків), склади і комплекс управління повітряним рухом (служби: організації повітряного руху, електрично-радіотехнічна, електрично-світлотехнічна, метеорологічна, штурманська та ін.). Гідроаеродроми забезпечують авіаперевезення на гідролітаках, роль злітно-посадної смуги виконує поверхня водойми (річкова, озерна або морська акваторія). Розрізняють аеродроми державні (використовуються в державних або муніципальних цілях) і приватні (використовуються за правом власності); за категорією використання — діючі й не діючі. Діючі аеродроми класифікуються як аеродроми основного базування, запасні аеродроми, оперативні аеродроми; а також як військові (використовуються військовою державною авіацією) і цивільні (використовуються для цивільних пасажирських і вантажних повітряних перевезень).

Міжнародною організацією цивільної авіації (ІКАО) аеродроми класифікуються за кодовим позначенням з двох елементів — елемент 1 пояснює довжину злітної смуги, а елемент 2 — розмах крила літака і відстань між зовнішніми колесами його основного шасі.

Аеродром 1.jpg

Література

  1. Дудник І. М., Борисюк О. А. Регіональна авіатранспортна система як форма територіальної організації авіаційного транспорту // Економічна та соціальна географія. 2012. Вип. 1 (64). С.147–155.
  2. Степура В. С., Бєлятинський А. О., Кужель Н. В. Основи експлуатації автомобільних доріг і аеродромів. Київ: НАУ, 2013. 204 с.
  3. Логістичні концепції розвитку аеропортів: монографія / За наук. редакцією М. Ю.Григорак та Л. В. Савченко. Київ : Сік Груп Україна, 2017. 384 с.

Автор ВУЕ


Покликання на цю статтю: Івченко А. С. Аеродром // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Аеродром (дата звернення: 20.01.2022).

Поширити

Увага! Опитування на честь 30-ліття незалежності