Версія від 12:55, 1 липня 2021, створена Торопчинова Катерина (Обговорити цю сторінку | внесок)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)

Базифікація

Базифіка́ція (від грец. βάση — основа і лат. facio — роблю) — багатозначний термін.

1) Природний процес збагачення гірських порід магнієм, залізом, титаном, фосфором, марганцем та кальцієм поряд із винесенням кремнію, що передує просторово і в часі гранітизації, завдяки більш високій рухливості вказаних хімічних компонентів відносно значно повільнішого руху фронту гранітизації. Фронт базифікації виражається як у формуванні окаймування з темноколірних мінералів на контакті з пегматоїдними і гранітоїдними породами, так і у збільшенні концентрації в гірських породах заліза та магнію, зменшенні вмісту кремнезему і натрію при зменшенні ступеня метаморфізму.

2) Базифікація, або океанізація — гіпотетичний процес повного фізико-хімічного перероблення гранітного (див. Граніт) шару земної кори і перетворення його у базальтовий (див. Базальт).

За гіпотезою базифікації континентальної земної кори, до кінця палеозою — початку мезозою на місці океанів існувала континентальна (материкова) кора. Унаслідок занурення її великих ділянок виникли океани. При цьому відбувався процес базифікації материкової кори, тобто заміна її кислої та середньої речовин ультраосновною речовиною мантії. За припущенням, цей процес охоплював і верхню мантію, трансформуючи її з материкового щита на океанічний. Кінцевим результатом базифікації є океанізація, тобто утворення океанів на місці материків.

За гіпотезою геолога і геофізика В. В. Бєлоусова (1907–1990; РФ), базифікація континентальної земної кори — наслідок прогресуючого нагрівання Землі.

Література

  1. Геологический словарь : в 2 т. / Гл. ред. К. Н. Паффенгольц. Москва : Недра, 1973. Т. 1. С. 65.
  2. Belousov V. V. Geotectonics. Moscow : Mir ; Berlin : Springer, 1980. 330 p.
  3. Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / За ред. В. С. Білецького. Донецьк : Донбас, 2004. Т. 1. 640 с.

Автор ВУЕ

В. С. Білецький


Покликання на цю статтю: Білецький В. С. Базифікація // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Базифікація (дата звернення: 20.01.2022).


Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
30.06.2021

Поширити

Увага! Опитування на честь 30-ліття незалежності