Фельзит

Фельзи́т (англ. Felsite, від [Fel]dsparшпат польовий та Siliciumdio[xid]кремнезем) — кисла вулканічна афанітова порода, різновид ліпариту афірової структури.

Фельзит

Характеристика

Може містити невелику кількість скла, іноді замість кварцукристобаліт і тридиміт. За хімічним складом фельзити варіюють від дацитів (68 % SiO2 за масою) до ріолітів (72–75 %). Густина 2,2–2,4 г/см3. Температура плавлення 1 470–1 500 оС.

Складений дрібнозернистою матрицею, зокрема кварцового, натрієвого та калієвого польового шпату. Може містити великі кристали. За наявності включень кварцових фенокристів породу називають кварцовим фельзитом або кварцовим порфіром. Зазвичай має екструзивне походження, утворюється ущільненням дрібного вулканічного попелу. Трапляється в поєднанні з обсидіаном і ріолітом. Колір світлий, переважно жовтуватого або червонуватого відтінків, іноді може мати домішки інших кольорів, за винятком темно-сірого, зеленого та чорного.

Дендритні оксиди марганцю (піролюзит, оксиди заліза, лімоніт) можуть осаджуватися в щілинах і надавати фельзиту різнокольорової або дендроїдної текстури.

Поширення і застосування

Промислові родовища фельзиту відомі у Вірменії, на Північному Кавказі, у Німеччині, Угорщині, Закарпатті, Індії, на Полярному Уралі. Видобувають відкритим способом.

У хімічній промисловості використовують як кислотостійкий матеріал, у будівельній — як зміцнювальну добавку до цементу та як облицювальний камінь (застосування обмежене через труднощі механічної обробки).

Література

  1. Лазаренко Є. К., Винар О. М. Фельзит // Мінералогічний словник. Київ : Наукова думка, 1975. 774 с.
  2. Wimmenauer W. Petrographie der Magmatischen und Metamorphen Gesteine. Stuttgart : Enke, 1985. 382 p.
  3. Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / За ред. В. С. Білецького. Донецьк : Східний видавничий дім, 2013. Т. 3. 644 с.
  4. Фельзит // Мінералого-петрографічний словник : в 2 т. / Уклад.: В. С. Білецький, В. Г. Суярко, Л. В. Іщенко. Харків : Національний технічний університет «Харківський політехнічний інститут» ; Київ : ФОП Халіков Р. Х., 2018. Т. 1: Мінералогічний словник. 444 с.

Автор ВУЕ

В. С. Білецький

Покликання на цю статтю: Білецький В. С. Фельзит // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Фельзит (дата звернення: 7.12.2021).


Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
13.10.2021


Поширити

Увага! Опитування на честь 30-ліття незалежності