Покровська церква в Переяславі

Покровська церква в Переяславі.
Акварель Т. Шевченка 1845
Північний фасад. Фото початку 20 ст.
Вигляд з півдня. Фото початку 20 ст.

Покро́вська це́рква в Перея́славі — втрачений об’єкт архітектурної спадщини, Київська область, Україна.

Історична довідка

Дерев’яна Покровська церква існувала в м. Переяславі на початку 17 ст. Замість неї протягом 1704–1709 коштом переяславського полковника І. Мировича (дата народження невідома — 1706; тепер Україна) збудовано муровану Покровську церкву за зразком Успенського собору Дівочого монастиря в м. Глухові (1687), зведеного зусиллями І. Мазепи.

Характеристика

За композицією церква унікальна для України: тридільна, трибанна, з прямокутною навою, гранчастими бабинцем і вівтарем; до нави з півночі й півдня прилягають рівновисокі їй прямокутні в плані рамена, а до вівтаря — трохи нижчі циліндричні дияконник і жертовник. Завдяки такій композиції церква в цілому є хрещатою, семидільною, трибанною. Із західного боку був понижений притвор.

Церква дуже висока, зі стрімкими пропорціями. Її архітектурне вирішення — у стилі мазепинського бароко: фасади членовані пілястрами й увінчані масивним карнизом; восьмерики трьох бань завершують двоярусні барокові верхи (перероблені на плескаті бані в 1840-х); причілки північного й південного рамен вінчали скупо декоровані фронтони. Вікна були високими, витягнутих пропорцій, облямовані простими наличниками. Фасади декоровані також нішами та вікнами хрестоподібної форми.

Церкву знищено 1936–1937. 1961–1963 архітектор О. П. Максимов (1902–1967; тепер РФ) опрацював проект відтворення цієї унікальної пам’ятки.

Додатково

Покровську церкву замалював (з графічною реконструкцією первісних бань) Т. Шевченко 1845.

Галерея

Література

  1. Вечерський В. В. Втрачені об'єкти архітектурної спадщини України. Київ : Науково-дослідний інститут теорії і історії архітектури і містобудування, 2002. С. 107–108.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Покровська церква в Переяславі // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Покровська церква в Переяславі (дата звернення: 19.01.2022).


Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
04.10.2021


Поширити

Увага! Опитування на честь 30-ліття незалежності