Печерні відклади

Пече́рні ві́дклади — осадові утворення, сформовані в печерах.

Сталактити в печері Сорек, Ізраїль

Містять алювій підземних водостоків, дрібнозем, нерозчинний залишок, брекчії обвалених склепінь печер, натічні утворення — сталактити, сталагміти, кірки на стінах печер, а також печерне гуано — накопичення кісток та екскрементів тварин, які населяють печери.

Натікання утворюються кристалізацією розчинених у воді мінералів. Вода, рухаючись печерою, розчиняє породу доти, поки розчин не стане насиченим. У разі зміни умов, до прикладу, за локальної зміни тиску, розчин стає перенасиченим, і на центрах кристалізації з розчину ростуть кристали. Утворення натікань в печері починається на пізній стадії формування, коли великі потоки води, які утворили печерні пустоти, йдуть на нижчий рівень, і вода представлена інфільтратом, краплями, тонкими водними плівками тощо. Впливовими для зростання натічних утворень є капілярний ефект і поверхневий натяг.

Література

  1. Hill C., Forti P. Cave Minerals of the World. 2nd ed. Huntsville : National Speleological Society, 1997. 463 p.
  2. Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / За ред. В. С. Білецького. Донецьк : Східний видавничий дім, 2004–2013.
  3. Корзун Ю. Л. Історія палеогеографічних досліджень печерних відкладів Криму та Придністровʹя // Фізична географія та геоморфологія. 2013. Вип. 4. С. 110–116.

Автор ВУЕ

В. С. Білецький

Покликання на цю статтю: Білецький В. С. Печерні відклади // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Печерні відклади (дата звернення: 20.01.2022).


Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
04.10.2021


Поширити

Увага! Опитування на честь 30-ліття незалежності