Ордер тосканський

О́рдер тоска́нський — давніший із двох основних ордерів архітектурних, винайдених в Стародавньому Римі. Назва походить від області Тоскана, тепер Італія.

Сформувався за часів Римської республіки (2 ст. до н. е.) на основі місцевого етруського ордера (див. етруски) та в результаті переробки форм грецького ордера доричного. Належить до категорії повних ордерів. Серед усіх ордерів античності наймасивніший і приземистий. На відміну від грецького ордера доричного колона ордера тосканського має базу, стовбур (фуст) без канелюр, антаблемент з гладеньким фризом. Капітель поділяється по висоті на 3 рівні частини: абак, ехін і шийку.

Декорований пишніше, ніж доричний, ордер тосканський широко застосовувався в архітектурі Стародавнього Риму, особливо у нижніх ярусах багатоярусних споруд (театр Марцелла у м. Римі, 13–11 до н. е.), в архітектурі ренесансу, бароко, класицизму, історизму.

В Україні застосовувався у класицистичних і пізніших неокласицистичних спорудах (колона Магдебурзького права у м. Києві, 1808; будинок губернатора в м. Чернігові 1804; публічна бібліотека у м. Києві на вул. Володимирській, 62; 1914–1915).

Галерея

Література

  1. Вечерський В. Ордер тосканський // Архітектура: короткий словник-довідник / За заг. ред. А. П. Мардера. Київ : Будівельник, 1995. С. 200.
  2. Тимофієнко В. І. Архітектура і монументальне мистецтво: терміни і поняття. Київ : Видавництво Інституту проблем сучасного мистецтва ; Головкиївархітектура, 2002. С. 413.
  3. Михаловский И. Теория классических архитектурных форм. Москва : Архитектура-с, 2006. С. 63–66.
  4. Клименюк Т., Проскуряков В., Ковальчук Х. Ілюстрований словник архітектурних термінів. Львів : Видавництво Львівської політехніки, 2019. С. 51.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Ордер тосканський // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Ордер тосканський (дата звернення: 6.12.2021).


Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
17.02.2020

Поширити

Увага! Опитування на честь 30-ліття незалежності