Міжконфесійні та міжрелігійні об'єднання в Україні

Щорічна молитва про мир і благословення України

Міжконфесі́йні та міжрелігі́йні об'є́днання в Украї́ні — інституції, добровільно утворені на базі окремих релігійних організацій одного чи різних віросповідних напрямів на загальнодержавному та регіональному рівнях. Засновані з метою маніфестації консолідованої позиції своїх членів, відстоювання спільних інтересів у сфері міжконфесійних/міжрелігійних відносин, а також у відносинах між державою та релігійними організаціями.

Загальна характеристика

Україна є полірелігійною і поліконфесійною державою: за інформацією Міністерства культури України, станом на 1 січня 2020 релігійна мережа в країні охоплює 36796 релігійних організацій та об’єднань.

Міжконфесійні та міжрелігійні об’єднання в Україні є повноправними суб’єктами відносин між державою і релігійними організаціями (поряд із Державним органом України у справах релігій та громадськими консультативно-дорадчими органами при центральних і регіональних органах виконавчої влади). Стають важливою платформою міжконфесійного діалогу і співпраці, артикуляції інтересів вірян і конфесій.

Специфіка міжрелігійних, міжконфесійних об’єднань в Україні полягає в тому, що всі вони створювалися за принципом спільної діяльності або ж з метою реалізації проектів певного спрямування (до прикладу, видання та розповсюдження релігійної літератури, співпраці у військовій та пенітенціарній сфері тощо).

За роки незалежності в Україні були утворені (або заявили про своє утворення) такі міжконфесійні та міжрелігійні об’єднання всеукраїнського значення:

а) за принципом спільної діяльності:

 • Всеукраїнська рада церков і релігійних організацій (міжрелігійне, засн. 1996);
 • Українська міжцерковна рада (міжрелігійне, 2003);
 • Нарада представників християнських церков України (міжконфесійне,2003);
 • Рада євангельських протестантських церков України (міжконфесійне, 2005);
 • Всеукраїнська рада християнських церков (міжконфесійне, 2007);
 • Духовна рада України (міжконфесійне, 2009);
 • Всеукраїнська рада релігійних об’єднань (міжрелігійне, 2015);

б) з метою реалізації проектів соціального спрямування:

 • Українське біблійне товариство (1991);
 • Міжцерковна рада з питань душпастирської роботи у збройних формуваннях України (1994);
 • Всеукраїнське міжконфесійне релігійне християнсько-військове братство (2000);
 • Українська міжконфесійна християнська місія «Духовна та благодійна опіка в місцях позбавлення волі» (2001).

На початок 2021 в Україні діють 9 міжрелігійних та міжконфесійних об’єднань загальнодержавного рівня. Найбільшим серед них лишається Всеукраїнська рада церков і релігійних організацій, що об’єднує 17 членів, презентує понад 90 % усіх релігійних організацій України.

Значення

Діяльність таких об’єднань в Україні визнано плідною й активною, такою, що дає позитивні результати у розв’язанні актуальних питань у сфері відносин між державними та релігійними організаціями.

Поряд із тим чинні міжрелігійні та міжконфесійні об’єднання презентують більшість, але не весь спектр діючих в Україні релігійних організацій. Консолідація зусиль релігійної спільноти для спільного продуктивного вирішення актуальних проблемних питань у сфері відносин між державою та релігійними організаціями, захисту релігійної свободи, соціальної діяльності тощо великою мірою залежить від ініціативності та соціальної відповідальності конфесій, зрілості громадянського суспільства в Україні.

Література

 1. Релігія – Світ – Україна : в 3 кн. Київ : УАР, 2010–2012.
 2. 25-річчя Української незалежності як історія релігійних свобод і світоглядного плюралізму: державні інституції та релігійні організації у пошуку моделей партнерства. Київ : Дух і Літера, 2017. 616 с.
 3. Звіт про мережу релігійних організацій в Україні станом на 1 січня 2020 р. // Єдиний державний веб-портал відкритих даних. URL: https://data.gov.ua/dataset/db82faf8-3c30-4b47-95a6-15b2c0cc5ece/resource/1fc2bcdb-f0a5-4d2f-bbd2-e666498a738c.

Автор ВУЕ

Л. Д. Владиченко


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Владиченко Л. Д. Міжконфесійні та міжрелігійні об'єднання в Україні // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Міжконфесійні та міжрелігійні об'єднання в Україні (дата звернення: 27.11.2021).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
25.04.2020

Увага! Опитування на честь 30-ліття незалежності