Літотипи

Поверхня сколу вітрену

Літоти́пи (від др.-грец. λίθος — камінь + тип) — термін для позначення гумусового вугілля, макроскопічно різного за блиском, структурою, механічними властивостями, тріщинністю.

За блиском та структурою виділяють прості й складні літотипи. Прості — вітрен (блискучий), фюзен (сажистий, волокнистий, матовий), кларен (напівблискучий, смугастий), дюрен (матовий) та перехідні — дюрено-кларен, кларено-дюрен. Товщина смуг вітрену — від 2–3 до 10 мм, мінімальна товщина фюзену та складних літотипів — умовно 3 мм, максимальна відповідає товщині потужних пластів.

Блиск складних літотипів залежить від присутності в їхній будові тонких блискучих і матових смуг, а структура — від товщини смуг, яка знаходиться в межах до 3 мм. За цією ознакою структура складних літотипів характеризується як неявносмугаста, штрихувата, тонко-, грубосмугаста тощо.

Термін «літотипи» використовують у макропетрографічних описах і в назвах типів гумусового вугілля, яке різниться за складом, товщиною літотипу та особливостями структури складних літотипів.

Термін прийнято Номенклатурною комісією Міжнародного комітету з петрології вугілля (1963) за описом чотирьох основних смуг вугілля, здійсненим 1919 палеоботаніком Мері Стопс (1880–1958, Велика Британія).

Мікролітотипи — нашарування, які складають органічну частину гумусового вугілля і різняться за складом та участю мацералів групи вітриніту (Vt), інертиніту (J) та ліптиніту (L). Термін введено для позначення типових асоціацій мацералів і асоціацій мацералів з мінералами, виявлених під час мікроскопії гумусового вугілля.

Див. також Петрографія вугілля.

Література

  1. Маценко Г., Білецький В., Шендрік Т. Короткий словник з петрографії вугілля. Донецьк : Східний видавничий дім, 2011. 74 с.
  2. Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / за ред. В. С. Білецького. Донецьк : Східний видавничий дім, 2004–2013.

Автор ВУЕ

В. С. Білецький, Г. П. Маценко


Покликання на цю статтю: Білецький В. С., Маценко Г. П. Літотипи // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Літотипи (дата звернення: 20.01.2022).


Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
06.05.2020

Поширити

Увага! Опитування на честь 30-ліття незалежності