Біплан

Біпла́н — літак із двома крилами, розташованими, як правило, одне над одним.

Біплан конструкції І. Сікорського (1911)
Біплан АН-2, розроблений ДБК-53 (тепер Державне підприємство "Антонов") у 1947

Технології виробництва ранніх біпланів (початок 20 ст.) були досить простими. Каркас крил виготовляли з дерева і обтягували тканиною. До появи більш досконалих цільнометалічних монопланів (1930-ті) побудовано багато таких біпланів, трипланів і навіть багатопланів.

Конструкція біплана позитивно позначається на габаритних розмірах літака, дозволяє за меншого розмаху крил збільшити площу несної поверхні та підйомну силу. Це зменшує загальну вагу літака, вертикальний і горизонтальний моменти інерції, що покращує його маневреність.

Біпланна коробка з багатьма стійками та розчалками внаслідок наявності додаткових опор забезпечує необхідну міцність і жорсткість за мінімальної ваги. Зазвичай такі літаки мають порівняно низьку швидкість польоту (100–170 км/год), проте вони дуже маневрені і невибагливі до розмірів посадкових майданчиків.

Основними недоліками біплана (порівняно з монопланом) є вищий «профільний опір», викликаний наявністю двох крил та їхнього взаємного впливу. Це погіршує аеродинамічну якість літака і збільшує витрати пального. У разі усунення недоліків розчалкової схеми шляхом переходу на вільнонесні конструкції втрачаються її основні переваги: мала вага конструкції та навантаження на крило, малий момент інерції і пов’язана з ним маневреність. Експлуатація біпланних схем складніша, ніж вільнонесних, бо вимагає постійного регулювання та натягу розчалок.

Із розвитком авіаційної науки і техніки (див. Авіація) з’явилися високотехнологічні швидкісні моноплани, внаслідок чого популярність біпланів вже з початку 1930-х почала спадати. У 21 ст. їх використовують вкрай рідко, переважно у сільському господарстві та для спеціального призначення (наприклад, вищого пілотажу).

Автор ВУЕ

Г. В. Снігир


Покликання на цю статтю: Снігир Г. В. Біплан // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Біплан (дата звернення: 1.12.2021).


Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
14.07.2021

Увага! Опитування на честь 30-ліття незалежності