Бештауніт

Бештауні́т (від власної назви г. Бештау, Ставропольський край, РФ) — вивержена гірська порода.

Інша назва — лужний гранітпорфір.

Характеристика

Лужний трахіт з егірин-авгітом і арфведсонітом. Структура порфірова. Густина 2,67–3,80 г/см3. Твердість за шкалою твердості мінералів Мооса 6–7.

Вкрапленики представлені польовим шпатом, роговою обманкою і кварцом. Вони утворені санідином, калієвим олігоклаз-альбітом і в невеликій кількості кварцом, амфіболом і піроксеном. Акцесорні мінерали: титаніт, апатит, циркон. Основна маса тонкозерниста.

Стійкий щодо різких коливань температур. Кислототривкий.

Використання

Бештауніт використовують для виготовлення штучного каменю для футерування абсорбційних башт, відстійників, холодильників та інших виробничих споруд хімічної промисловості. Щебінь бештауніту використовують як заповнювач кислототривких бетонів. Пилоподібний бештауніт — борошно, яке застосовують у виробництві антикорозійних цементів.

Література

  1. Іваненко І. М. Конструкційні матеріали у виробництвах неорганічних речовин. Київ : Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського, 2018. 242 с.

Автор ВУЕ

В. С. Білецький


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Білецький В. С. Бештауніт // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Бештауніт (дата звернення: 27.11.2021).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
14.06.2021

Увага! Опитування на честь 30-ліття незалежності