Балка (будівництво)

Дерев’яна балка в інтер’єрі Троїцької церкви в Пустовійтівці. Фото В. Вечерського
Перехресні балки в конструкції перекриття Губернського земства будинку в м. Полтаві. Фото В. Вечерського

Ба́лка (від нід. balk) — опорний прямолінійний конструктивний елемент у вигляді горизонтального бруса, що працює на вигин у вертикальній площині, спирається на дві і більше опор, передаючи на них навантаження.

Характеристика

Застосовують у перекриттях і покриттях цивільних та промислових будівель і споруд самостійно (у збірних перекриттях) та як частину складнішої конструкції (у монолітних перекриттях, рамах тощо), а також у конструкціях мостів, естакад, платформ, верстатів, машин.

За призначенням балки бувають головними (перекривають прогін між опорами) та допоміжними (спираються на головні).

В українському народному будівництві головну балку називають сволоком. Балка у рамних і каркасних конструкціях — ригель.

Балки виготовляють з каменю, дерева, металу, залізобетону (монолітні, збірні, збірно-монолітні, зокрема попередньо напружені). Залізобетонні балки виробляють як на заводах збірних конструкцій, так і безпосередньо на будівельному майданчику.

Матеріал зумовлює розмір балки й відстань між опорами (найменшою вона є для кам’яних балок, найбільшою — для сталевих).

Балки можуть мати прямокутний, тавровий, двотавровий, швелерний, коробчастий перерізи, постійний і змінний (по довжині); можуть бути суцільними і з наскрізними отворами, цільними, складеними; металеві — прокатними, зварними, на заклепках.

За кількістю опор і характером опирання на них балки бувають: одно- і багатопрогонові, консольні, розрізні й нерозрізні, вільно оперті та із затиснутими кінцями.

Теорію деформації згину балки розробив С. П. Тимошенко.

Література

  1. Мардер А. П., Євреїнов Ю. М., Пламеницька О. А. та ін. Архітектура: короткий словник-довідник. Київ : Будівельник, 1995. С. 42.
  2. Тимофієнко В. Архітектура і монументальне мистецтво: терміни і поняття. Київ : Інститут проблем сучасного мистецтва ; Головкиївархітектура, 2002. С. 50.
  3. Ігнатишин М. І. Механіко-математичне моделювання елементів мостових конструкцій (опора, балка, плита). Мукачево : РВВ МДУ, 2017. 171 с.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Балка (будівництво) // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Балка (будівництво) (дата звернення: 27.01.2022).


Статус гасла: Оприлюднено

Поширити

Увага! Опитування на честь 30-ліття незалежності