Байройта маркграфський оперний театр

Байройта маркграфський оперний театр. Фасад.
Байройта маркграфський оперний театр. Інтер’єр.

Байро́йта маркгра́фський о́перний теа́тр (нім. Markgräfliches Opernhaus Bayreuth) — театральна споруда у м. Байройті (земля Баварія, Німеччина), пам’ятка всесвітньої спадщини ЮНЕСКО (з 2012).

Історична довідка

Театр збудовано 1745–1750 на замовлення маркграфині Вільгельміни Прусської (1709–1758), дружини маркграфа Фрідріха ІІІ Бранденбург-Байройтського (1711–1763). Проект розробив сценограф і театральний архітектор Дж. Галлі да Бібієна (1696–1757; Італія — Німеччина) разом з архітектором Ж. Сен-П’єром (1709–1754; Франція — Німеччина). Ж. Сен-П’єр створив фасад у стилі французького бароко класичного напряму, а Дж. Галлі да Бібієна — інтер'єр театральної зали в стилі динамічного бароко.

Перший оперний спектакль у недобудованому театрі відбувся наприкінці вересня 1748. Під час Наполеонівських воєн у 1806 театр припинив роботу, приміщення використовувалося у військових цілях.

В.Р. Вагнер проводив у цьому театрі репетиції, готуючи перший Байройтський фестиваль 1876.

З 2000 щороку у вересні тут відбувається музичний фестиваль «Байройтське бароко».

2012–2018 виконано реставрацію театру, яка коштувала близько 30 млн євро.

Характеристика

Споруда театру міститься в історичному центрі м. Байройта на Оперній вулиці в суцільному ряду забудови, серед якої вона не виділяється ні розташуванням, ні розмірами, ні декором. З боку Оперної вулиці має скромний триповерховий фасад, прикрашений чотириколонним портиком в антах коринфського ордера, поставленим на аркаду, три арки якої є входами в театр. Вінчає фасад антаблемент із балюстрадою, прикрашеною скульптурами. Дерев’яна конструкція вальмового даху є унікальною для свого часу і повністю збереженою. Споруда мурована з каменю-пісковику.

Триярусна театральна зала на 500 місць виконана з дерева і полотна, на яке нанесені поліхромні розписи в стилі пізнього бароко. Плафон зали прикрашено живописною композицією «Аполлон і десять муз», по периметру якої розміщено міфологічні сцени з «Метаморфоз» Овідія.

Площа охоронюваної території — 0,19 га, площа буферної зони — 4,22 га.

Значення

Маркграфський оперний театр Байройта — унікальне джерело візуальної інформації про європейську культуру середини 18 ст. Це єдина у світі театральна зала, що не зазнала перебудов і зберігає первісні акустичні якості, притаманні театрам доби бароко. Попри те, що це придворний театр, він розміщений не в палаці правителя, а в міському публічному просторі. Таке розташування театру характеризує початок розвитку театральної справи в Європі в напрямі створення великих міських оперних театрів 19 ст.

Джерела

  1. Margravial Opera House Bayreuth // UNESCO. URL: https://whc.unesco.org/en/list/1379

Література

  1. Krückmann P. Markgräfliches Opernhaus Bayreuth. München : Bayerischen Verwaltung der staatlichen Schlösser, Gärten und Seen, 2003. 144 p.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Байройта маркграфський оперний театр // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Байройта маркграфський оперний театр (дата звернення: 6.12.2021).


Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
19.07.2020

Поширити

Увага! Опитування на честь 30-ліття незалежності