Амфітеатр

Спроба реконструкції первісного вигляду римських споруд біля Амфітеатру Тита Статилія.
Гравюра Дж. Б. Піранезі, 1762

Амфітеа́тр (грец. άμφιϑέατρον, від άμφι… — з обох сторін, навкруги та ϑέατρον — місце для глядачів) — багатозначний термін.


1) Тип античної відкритої видовищної споруди, круглої або овальної в плані, з ареною в центрі й концентричними рядами лав для глядачів, які уступами піднімаються вгору й спираються на субструкції у вигляді стовпів, з’єднаних арками й склепіннями. Ряди глядацьких місць поєднувалися сходами, що поділяли амфітеатр на сектори. Фасади амфітеатру мали від двох (м. Нім, Франція) до чотирьох (Стародавній Рим) ярусів. У деяких амфітеатрах використовували тентові покриття для захисту від сонця.

У Стародавньому Римі в амфітеатрах відбувалися бої гладіаторів, театралізовані вистави, цькування звірів.

Найбільшим є амфітеатр Флавіїв у м. Римі (Колізей, збудований у 72–80 і розрахований на 50 тис. глядачів).


2) У сучасних цирках, на стадіонах — місця, розташовані по колу уступами навколо арени.


3) У розмовній мові слово «амфітеатр» вживають помилково щодо місць у театральній залі, розташованих напівкруглими уступами за партером.

Література

  1. Амфітеатр // Мистецтво України : у 5 т. Київ : Українська енциклопедія ім. М. П. Бажана, 1995. Т. 1. С. 56.
  2. Логвин Н. Г. Амфітеатр // Мардер А. П., Євреїнов Ю. М., Пламеницька О. А. та ін. Архітектура: короткий словник-довідник. Київ : Будівельник, 1995. С. 17.
  3. Амфітеатр // Тимофієнко В. І. Архітектура і монументальне мистецтво: терміни і поняття. Київ : Видавництво Інституту проблем сучасного мистецтва ; Головкиївархітектура, 2002. С. 25.
  4. Клименюк Т., Проскуряков В., Ковальчук Х. Ілюстрований словник архітектурних термінів. 3-тє вид., допов. і перероб. Львів : Львівська політехніка, 2019. С. 66.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Амфітеатр // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Амфітеатр (дата звернення: 20.01.2022).


Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
27.01.2021

Поширити

Увага! Опитування на честь 30-ліття незалежності