Адуляр

Адуляр 

Адуля́р, місячний камінь — мінерал класу силікатів, групи відносно рідкісних калієвих польових шпатів, алюмосилікат калію (K[AlSi3О8]), морфологічний різновид низькотемпературного ортоклазу. Назва адуляру походить від назви родовища в горах Адула (Швейцарія).

Адуляр

Синоніми місячний камінь
Клас мінералу силікати
Форма кристалів короткопризматичні, ромбоедричні
Сингонія моноклінна
Твердість 6–6, 5
Блиск скляний
Прозорість прозорий або напівпрозорий
Питома вага 2, 56—2, 62

Типовий склад адуляру відповідає формулі Or90Ab9An1, де Or — ортоклаз, Ab — альбіт, An — анортит. Домішки: до 1 % ВаO, не більше за 0,5 % СаO. Утворюється при кристалізації силікатного розплаву в глибинах Землі за температури 650–700 °С, належить до магматичних глибинних гірських порід. Колір — водянисто-прозорий або напівпрозорий; форма кристалів — короткопризматичні, ромбоедричні; спаяність — досконала; злам — нерівний; блиск — скляний; твердість за шкалою твердості мінералів Мооса — 6–6,5. У природі зустрічається у вигляді призматичних кристалів або зернистих мас.

Адуляр типовий для багатьох кварцових жил альпійського типу, зустрічається в пегматитах, рудних жилах, у тріщинах гірських порід. Розрізняють: адуляр-альбіт та адуляр баріїстий (містить 3,49 % BaO). Найчастіше зустрічається: на о. Шрі-Ланка, у шт. Вірджинія, США; у М’янмі; на о. Мадагаскар; у Танзанії; на о. Північний, Нова Зеландія. Застосовують у ювелірній справі для виготовлення прикрас.

Література

  1. Бетехтин А. Г. Курс минералогии. 2-е изд., испр. и доп. Москва : КДУ, 2010. 736 с.
  2. Moonstone // International Colored Gemstone Association. URL: https://www.gemstone.org/education/gem-by-gem/225-moonstone

Автор ВУЕ

Покликання на цю статтю: Вергельська Н. В. Адуляр // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Адуляр (дата звернення: 26.01.2022).

Поширити

Увага! Опитування на честь 30-ліття незалежності